DcH Vestfyn

Trænere


 

Alice Jensen – alice@dch-vestfyn.dk

Alice har 2 hunde (NSDTR) også kaldet Toller. Hun er uddannet DCH træner i 2007. Hun træner begge sine hunde Mickey og Sammy i Rally. Alice kom med sin ny afdøde Golden Retriever Spike første gang i DCH i år 2001. Alice er træner for hvalpe-unghunde sammen med Bent Nielsen – samt er Alice træner for Rally-holdet.

Bent Nielsenbent@dch-vestfyn.dk

Bent har en Springer Spaniel, som han bruger i arbejdsregi – han træner ikke egen hund i DCH. Bent har været i DCH siden 2014 og har været træner hele tiden. Bent træner hvalpe-unghunde sammen med Alice Jensen.

Britt Poulsen – britt@dch-vestfyn.dk

Britt har 2 Cavalier King Charles Spaniels – Bailey og Mollie. Britt træner agility med Mollie i DCH. Britt har været medlem af DCH siden 2013 og været træner siden 2016. Britt er træner i Agility sammen med Henrik Olsen og Richard Olsen.

Inger- Marie B. Antonsen – Ingermarie@dch-vestfyn.dk

Inger-Marie har en Formel 1 Labrador. Hun træner både på A og B holdet – hun har været medlem af DCH siden 2010. Inger-Marie har også en årrække trænet Rally med egen hund. Inger-Marie har været træner siden 2014 – hun træner familie C-hold sammen med Trine Salskov. 

Henrik Olsen – henrik@dch-vestfyn.dk

Henrik har 2 Bearded Collier. Henrik har været medlem af DCH siden 2007. Henrik træner Agility og lydighed med sine 2 hunde. Henrik er uddannet træner i 2017, han træner Agility holdet sammen med Richard Olsen og Britt Poulsen.

Richard Olsen – richard@dch-vestfyn.dk

Richard har lige haft (2018) 40 års jubilæum som medlem i klubben og har været træner i DCH i 37 år. Richard træner lydighed, rally og Agility med sin Border Collie. Richard er træner på Agility holdet sammen med Britt Poulsen og Henrik Olsen. Richard er ligeledes formand for DCH-Vestfyn. 

Mette Wolff-Pedersen – mette@dch-vestfyn.dk

Mette startede i DCH med sin første hund, en Kleiner Münsterlænder i 2012. Nu træner hun med sin blandingshund (Labrador/Toller) Kosmo, som er fra april 2015. Mette og Kosmo træner i B-klassen. Hun blev uddannet træner i 2018 og træner Lydighed C – begynder. 

Trine Salskov – trine@dch-vestfyn.dk

Trine startede i DCH i 2015 med hvalpen Otto som er en labrador. Trine har trænet med sine forrige hunde i 16 år i DRK. Trine og Otto træner på “sporholdet”. Trine blev uddannet træner i 2018. Hun træner et hvalpehold alene og et familiehundehold sammen med Inger-Marie Antonsen. 

Kurt Skytthe – kurt@dch-vestfyn.dk

Kurt startede i DCH i 1996. Kurt har i tiderne trænet med 3 forskellige hunde i DCH, hvor han har opnået A klasse med den første og E klassen med de 2 næste. Kurt træner nu med sin Kelpie fra 2010. Kurt blev træner i 2001. Dommer i 2006 og han er startet på lands instruktør uddannelsen 2018. Kurt er træner på A, B og E holdet sammen med Steen Larsen. 

Steen Larsen – steen@dch-vestfyn.dk

Steen er uddannet træner i DCH i 1982, videre uddannet i 1992 og siden uddannet som klubinstruktør i 1998. Steen har 3 hunde, 2 Golden Retrievere og 1 Hovawart. Hovawarten er ganske ny (2019) og han er lige startet på hvalpeholdet. Steen har udover DCH programmet, trænet IPO med sin gamle Hovawart. Han er træner på A, B og E holdet sammen med Kurt Skytthe. 

Sven-Erik Jensen – svenerik@dch-vestfyn.dk

Sven-Erik har været i DCH siden klubbens start – altså 1968. Sven-Erik er uddannet træner, dommer og hundeadfærdskonsulent. Sven-Erik har en lille blandingshund, som han ikke træner med. Han er træner for Lydighedshold C. 

Carsten Rasmussen – carsten@dch-vestfyn.dk

Carsten startede i januar 2007 med labradoren Max på Alices hold blev grebet af det og gik videre med konkurrence i C- klassen i 2008 og 2009 rykkede de op i B-klassen .
I 2009 begyndte Carsten at hjælpe Alice med hvalpehold og i 2010 blev han træner for C-hold og 2014 kursus i familie hundetræning (overbygning ). Max blev pga. dårlige hofter pensioneret i 2014 hvor Carsten fik Dumle som han nu går til træning med på B – A- E holdet.